🧸 Дитячі книги

Цікаві книги для дітей – дозвілля з користю

Для дітей література має не менше значення, ніж для дорослих, і сьогодні, на щастя, книжок для маленьких читачів написано дуже багато, тож батькам залишається тільки обрати те, що буде цікаво саме їх дитині. І тут важливо враховувати декілька моментів:

  • вік юного читача (слухача);
  • жанрові уподобання;
  • оформлення книжки.

Якщо дитина ще зовсім маленька, то їй має бути цікаво книжечку роздивлятись, тому вона має бути з картинками великими та яскравими. Хоча й старшим дітлахам, які вже й самі вміють читати, цікавіше і приємніше гортати сторінки видання з ілюстраціями, а не ті, де є лише текст.

Сучасна дитяча література: жанри

Дитячі книжки українською мовою можуть бути різними. Це збірки і оповідань, і віршів, і казкових історій, і пізнавальні, і звичайні художні твори. Усе це жанри дитячої літератури, кожен з яких вартий окремого і більш детального опису.

Почати, певно, варто з казок, бо це те, що люблять діти всього світу, як маленькі, так і старші. Вони можуть бути короткі і довгі, повчальні і розважальні, веселі і серйозні, трапляються навіть страшні історії, але вони можуть зацікавити хіба що школярів, яких вже так просто не налякати.

Казки розповідають про все на світі, допомагають зрозуміти мотиви чужих вчинків, показують, що таке добро і зло, демонструють правила поведінки у тих чи інших ситуаціях. А найголовніше, що все це подається у легкій, цікавій формі. У таких історіях чаклунство і магія звичні явища, які нікого не дивують, і це ще одна причина, чому вони так приваблюють малюків.

Що ще дуже люблять дітлахи, а особливо дошкільнята, так це вірші. Дитяча поезія має свої особливості, тому від дорослої суттєво відрізняється. Віршики можуть бути про різні пори року, наприклад, про зиму і про осінь, а ще про Різдво і про природу. Також малюки полюбляють смішні вірші, які кумедно звучать і легко запам’ятовуються. Віршовані твори для дошкільнят можуть бути короткими і довгими, але у будь-якому випадку вони написані простими словами і не містять складних конструкцій.

Оповідання – це невеликі за обсягом історії, які можуть розповідати і про дружбу, і про пригоди, і про тварин, і багато про що ще. В одній збірці можуть міститись історії тематичні, наприклад, тільки про котів або лише про цуценят. Найкраще вони підходять для читання малюкам, які вже ходять у дитсадок, і дітям молодшого шкільного віку.

Художня література для дітей – це пригодницькі романи, які можуть зацікавити не лише хлопців, а й дівчат, бо розповідається у них не тільки про піратів, а й про інших персонажів. Особливою популярністю користуються книжки в жанрі фентезі, де є одночасно і реальне життя, і казка, і пригоди, і магія, а серед персонажів, крім звичайних людей можна побачити піратів, драконів, магів і інших чудернацьких істот. Така література стає цікавішою для дітей вже середнього шкільного віку.

Розвиваючі книги для дітей від 1 року: особливості

Любов до книжок можна прививати з найменшого віку, тому в магазинах продаються книжки для дітей до 1 року, які, звісно, відрізняються від звичайних. Спеціальні книги для немовлят можуть навіть не містити тексту (або ж це буде одне слово на всю сторінку), а от картинки – крупні, яскраві і цікаві – там є обов’язково.

Також книжки для немовлят бувають тактильні, тобто такі, де містяться шматочки з різних матеріалів, щоб дитинка могла пальчиками відчувати їх на дотик. Це і для розвитку дрібної моторики важливо, і дає можливість отримати новий досвід, та й просто дарує приємні відчуття.

Книжки для найменших призначені не так для читання, як для того, щоб малюки могли їх роздивлятись і самостійно гортати сторінки. Тому значення має ще й матеріал, з якого книжечка зроблена. Якщо це папір, то він повинен бути не тоненький, а цупкий і такий, що не згинається, наприклад, міцний картон.

Також дитячі розвиваючі книжки можуть бути виготовлені з тканини чи фетру, а для купання – з водонепроникного матеріалу. Головне їх завдання – подарувати немовляті нові відчуття, радість, а також познайомити з кольорами, формами і різними фігурами.

Розвиваючі книжки для дітей 2 років

Дітлахи, яким вже виповнилось два рочки, вже доросліші, тож можна переходити і до книжок дещо інших, хоча їм все ще можуть подобатись ті, якими вони бавились рік назад. І все ж розвиваючі книги для дітей 2 років будуть трохи відрізнятись від тих, які призначені для немовлят. Наприклад, в них можуть бути дрібніші малюнки і більше тексту, який читатимуть батьки.

Зацікавленість у цьому віці вже викликають книжечки з наліпками, у яких є і завдання, і яскраві малюнки, і можливість самому доповнювати картинку. Розмальовки – це ще один різновид дитячих книжок, які дбають про розвиток дрібної моторики, уяви, просторового мислення. Починати можна з малювання пальчиками (для цього є спеціальні фарби), а потім переходити вже до олівців, фломастерів та звичайних фарб.

Книги для дітей 3 років

У трирічному віці діти зазвичай вже починають ходити у дитячий садок, де знайомляться з новими людьми і отримують зовсім новий досвід. Книжки для дітей 3 років містять більше історій, а не лише картинки, бо у такому віці малюкам подобається слухати розповіді і віршики. Цікавість до малювання і розмальовування зростає ще більше, тому ідеальний варіант книги той, де є і розповідь, і розмальовка, і ще й наліпки.

У цьому віці вже може спостерігатись розподіл книг на дівчачі і хлопчачі. Наприклад, книги для хлопчиків будуть розповідати про драконів, динозаврів і машини, а от дівчаткам цікавіше про принцес, тваринок і дружбу. І з віком таке розділення по інтересам буде лише посилюватись, хоча чимало є книжок універсальних, які сподобаються всім.

Розвиваючі книжки для дітей 4 років

У чотири роки дитина вже може знайомитись з алфавітом, і якщо ще не вивчати літери, то хоча б бачити, як вони виглядають, тому найкращі розвиваючі книжки для дітей 4 років – ті, у яких текст надруковано великим шрифтом. Коли батьки читають своїм діточкам такі книги, вони можуть не лише запам’ятовувати сам текст, а й звикати до того, як саме він написаний, якими літерами.

Окрім того, у такому віці дітки люблять щось майструвати своїми руками, тому їх можуть зацікавити книжки з різними поробками-саморобками, де потрібно вирізати, клеїти, розфарбовувати (під наглядом дорослих). Книги-пазли також сподобаються, особливо, якщо там будуть крупні деталі.

Книжки для дітей 5 років

Чим старше стає дитина, тим більше у неї виникає запитань, які вона може задавати постійно. Починаючи з 3-річного віку, коли малюк вже може вільно говорити, батькам немає спокою, бо постійно потрібно відповідати на питання. І з часом вони стають все цікавішими і у дечому навіть складнішими, бо не завжди легко знайти на них відповіді.

Добре, що є пізнавальні книги для дітей, у яких можна знайти багато цікавої і корисної інформації. Серед них є і різноманітні енциклопедії про все на світі, і книжки, які розповідають про емоції (які вони бувають, як їх правильно виражати), і з відповідями на питання про “це”, бо хлопчики й дівчатка вже починають цікавитись питаннями статі і власної появи на світ.

Книги для дітей 6 років

Хтось у шість років вже йде до школи, а хтось лише готується до цього, але у будь-якому випадку дітям такого віку стають цікавими вже не тільки казки чи фантастичні історії, а й розповіді про реальне життя, наприклад, про таких же першокласників.

Книжки для дітей 6 років повинні нести корисну інформацію, навчати їх правилам поведінки, розповідати про дружбу і взагалі про стосунки між людьми, бо це те, що стане найбільш актуальним у житті в найближчі роки.

Книги для дітей 7 років

Звісно, найголовнішою книгою для першокласників вважається «Абетка», вона ж «Буквар», з допомогою якої можна вивчити літери і навчитись читати. Але багато хто приходить у перший клас вже вміючи читати хоча б по складам. Взагалі буде краще, якщо батьки, вибираючи книжки для дітей 7 років, будуть звертати увагу на те, як написаний в них текст – чи розділені слова на склади. Якщо так, то для самостійного читання вони підійдуть краще.

Тим, хто шукає, що почитати дитині 7 років, увагу варто звертати на сучасні українські дитячі книжки, яких стало значно більше, вони цікаві, веселі, написані гарною мовою (словниковий запас дитини точно збагатиться). Хоча й про дитячу класику забувати не потрібно, бо це література, яка перевірена роками і поколіннями.

Книги для дітей 8 років

Коли період адаптації до школи вже пройшов, а дитина знайшла собі друзів, саме ця тема і стає найцікавішою для читання. Тож книжки для дітей 8 років можуть бути і про навчання у школі (героями не обов’язково мають бути люди – тварини теж підійдуть, але з людськими якостями), і про щиру дружбу, і про різні пригоди, як у реальному світі, так і у вигаданому.

Сучасні українські дитячі книжки йдуть в ногу з часом, тому й побачити в них можна те ж саме, що і в реальному житті – використання тих же технологій, молодіжний «сленг» та інше. Особливим попитом користуються пригодницькі книги для дітей, у яких динамічний сюжет і багато діалогів між героями. А декого з дітей навіть починає вже цікавити кулінарна тематика і вони можуть вчитись готувати найпростіші страви, наприклад, бутерброди чи сендвічі.

Книги для дітей 9 років

Вік від 6 до 9 років – це період, коли тварини викликають у дітей вже не просто замилування, а й бажання про них піклуватись, доглядати за ними, гратись разом. От і книжки для дітей 9 років, у яких розповідається, наприклад, про котика чи собачку, які потрапили у біду, але хтось їх врятував, викликають жвавий інтерес. Хоча героями таких історій можуть бути й інші тваринки – великі і маленькі, милі і не дуже.

Якщо шукаєте, що почитати дитині 9 років, то варто звернути увагу ще й на нові видання, де цікаво і просто розповідається про науку, а також на фентезійно-пригодницькі книжки, де є і про різдвяні свята, і про «ручних» динозаврів, і про справжні розслідування, які ведуть до розкриття містичних таємниць, і багато про що ще.

Книги для дітей 10 років

Дорослі детективи дітям читати ще зарано, але ж є альтернатива – дитячі детективні романи. Так, книжки для дітей 10 років теж можуть розповідати про злочини, але вони будуть не страшними і жорстокими, а швидше цікавими, незвичними і навіть кумедними. Таємниці і загадки – ось що цікавить дітей, які вже починають відчувати себе дорослими.

Найпопулярніші книжки можуть ставати навіть основою для фільмів, які потім діти з задоволенням дивляться. А хтось спочатку бачить кіно, а потім вже починає читати твір, за яким його було знято. І обидва ці види мистецтва розвивають і збагачують юну душу.

Цікаві книги для дітей 11 років

Мало знайдеться 11-річних дітлахів, яким сподобається, щоб їх називали дітьми. Вони вже стоять на шляху до дорослішання, і з цим доводиться миритись батькам. Тому й цікаві книжки для дітей 11 років мають розповідати про героїв, які теж перетворюються з милих карапузів на тих, хто зовсім скоро стане підлітком.

Вікові особливості враховувати важливо, бо саме вони впливають на інтереси юних читачів. Хлопчикам та дівчаткам хочеться вже більше знати, уміти і самостійно робити. Але вони ще вірять у чарівні світи, тому фантастика і фентезі будуть викликати особливу зацікавленість.

Книги для дітей 12 років

У віці 12 років перед вами вже не дитина, а підліток, який переживає не самий простий період у своєму житті. Питань у нього виникає все ще багато, але характер їх вже інший. Тепер вони стосуються не лише побуту і процесів, які відбуваються у природі, чи «як працює…?», а й міжособистісних стосунків і статевого розвитку.

Якщо батькам складно говорити про щось інтимне з дітьми, надійними помічниками можуть стати книжки на цю тему, де про все розповідається простими і зрозумілими словами. Вони можуть бути як українських письменників, так і іноземних, але перекладених українською. Для дівчат і для хлопців такі видання відрізняються, але спільним є розділ про особливості розвитку чоловіків і жінок і стосунки між ними.

Та є й інші цікаві книги для дівчат 12 років, наприклад, ті, де розповідається про дівчачу дружбу, зародження перших почуттів, романтику і побутове життя звичайних підлітків. Серед хлопців популярні романи про розбійників, ковбоїв, магів та інших персонажів, які постійно потрапляють у якісь історії, хоча й темою стосунків вони теж починають цікавитись.

Де знайти електронні книги для дітей?

Неможливість відірвати дитину від гаджета – проблема, яка залишається актуальною. Та чому б не перетворити її на перевагу і не зробити пристрій, з яким юне покоління вже майже зрослося, кориснішим? Зі смартфона, планшета чи комп’ютера можна читати онлайн дитячі книги, і при цьому навіть не доведеться чіпляти додаткову книжкову поличку в домі. До речі, про програмування книги для дітей також є, а значить, читаючи, можна не лише від реальності відволікатись, а ще й корисні і практичні знання отримувати.

На нашому ресурсі ви знайдете українські книжки для дітей різного віку, тому вибрати щось цікаве буде з чого. Тут і класика, і сучасні твори, які входять в різні топ-рейтинги, а найголовніше, що можна скачати дитячі книги безкоштовно та без реєстрації у форматах fb2 (фб2), txt (тхт), rtf (ртф), epub (епаб) і читати їх у будь-який час в зручному місці і саме з того пристрою, який вам найбільше подобається.