Книги для підлітків

Сортирувати за:

Книги для підлітків: особливості

Світ сучасної літератури широкий і різноманітний. У ньому можна знайти твори на різні теми, а кількість жанрів тільки збільшується з роками. Але все ж таки поділ аудиторії за віком залишається актуальним, оскільки те, що можуть читати дорослі, не завжди має бути цікавим молоді, та й пишуться дитячі та юнацькі книжки інакше, ніж ті, що призначені для зрілої аудиторії.

Підліткова література має низку особливостей. Наприклад, розрахована вона на читачів віком від 10 до 20 років. Втім, верхня межа може значно розширюватись, адже підліткові романи нерідко читають і дорослі, оскільки історії там зустрічаються цікаві, із захоплюючим сюжетом.

Ще одна відмінна риса – вік головних героїв. Підліткові книги розповідають про життя молодих людей, чим і приваблюють молодіжну аудиторію. Разом із персонажами підлітки можуть проживати різні емоції, чомусь вчитися, знаходити відповіді на якісь важливі для себе питання, набувати досвіду, який у реальному житті, можливо, недоступний.

Книжки для підлітків: що читає молодь?

Великою популярністю у хлопчиків та хлопців користуються пригодницькі книги, фентезі, фантастика, містика, детективи. Такі твори класиків чи сучасних авторів дозволяють хлопцям зануритися в іншу реальність, пережити неймовірні та захоплюючі пригоди.

Що ж до жіночої половини підліткової читацької аудиторії, то тут вибір також великий. Книжки для дівчаток підлітків розповідають про взаємини, дружбу, складнощі спілкування. Років з 12-13 дівчат починає найбільше цікавити романтика. Романи про пристрасну закоханість, про кохання викликають найбільший інтерес.

Слід зазначити, що головні дійові особи творів, незалежно від цього, короткі вони чи довгі, описуються як особистості далеко ще не ідеальні. Вони можуть бути недоліки, вони можуть багато чого не знати і не вміти, можуть бути навіть якісь зовнішні вади. Але це все тільки додає шарму персонажу і робить його ближчим до читачів.

Крім того, книги про кохання підлітків можуть описувати дуже складні взаємини між хлопцями та дівчатами. У такому віці вирують емоції, і є бажання пізнати себе, а тому протести, сварки, заява про себе – це все є у підлітковій літературі для старших читачів.

Що почитати підлітку?

Хоча вчителям та батькам може здаватися, що їхні діти мало читають, насправді ситуація не така критична. Просто є кілька нюансів: багато хто читає книжки в електронному варіанті, а це процес не такий помітний; справді цікаві історії буває не так легко знайти.

Якщо бажання засісти за читання виникло, головне – не злякати його. І тут важливо визначитись із колом інтересів. Можна взяти нові роботи сучасних письменників – тут і російські, і зарубіжні, і популярні (що входять у топ), і ще дуже розкручені.

Варто зазначити, що багато сучасних книг для підлітків стають широко відомими після виходу на великі екрани фільмів, знятих за їхнім сюжетом. Художні кінокартини можуть трохи відрізнятися від оригінальної версії, тому у глядачів виникає бажання прочитати першоджерело.

Оскільки підлітковий вік триває не один рік, цей період також можна розділити на етапи, на кожному з яких є свої інтереси. Те, що викличе цікавість у 10-річного, вже не буде настільки привабливим 18-річному і навпаки. Давайте подивимося, які книги для прочитання підліткам можна рекомендувати в різні вікові періоди.

Книги для підлітків 10 років

Це вік, коли любов до читання ще можна встигнути сформувати. Тут найважливіше, щоб читання було цікавим. Наприклад, десятирічні хлопці люблять історії про пригоди, відкриття, неймовірні події. Це час активного пізнання світу, себе та оточуючих.

Для розвитку уяви підійдуть казкові та пригодницькі історії, а різні енциклопедії дадуть нові знання та вгамують цікавість юних читачів. Тим, хто любить історії про життя та реальних людей, цікавими будуть розповіді, де в центрі сюжету знаходяться діти.

Книги для підлітків 11 років

Книги, читані підлітками в такому віці, все ще наповнені чаклунством, магією та духом пригод. Найкращі твори класиків дитячої та юнацької літератури обов’язково викличуть інтерес. І тут список очолять імениті автори зі своїми книгами, які ніколи не застаріють і не згасне до них інтерес не лише дітей, а й дорослих.

Книги для підлітків 12 років

Років о 12-й прокидається бажання більше спілкуватися з однолітками, ділитися секретами, виникають симпатії між хлопчиками та дівчатками. Особливий інтерес викликають відносини підлітків, що описуються у романах чи оповіданнях. Також можуть зацікавити твори про пошуки покликання або щиру дружбу.

Книги для підлітків 13 років

Тут уже на перший план виходить школа та спілкування з однокласниками та іншими людьми. Підліткова криза, що набирає обертів, може відбиватися на поведінці, а читання схожих життєвих історій здатне приносити полегшення. Також цікавою буде підліткова психологія, благо на цю тему написано достатньо.

Книги для підлітків 14 років

У такому віці література вже ділиться на дві групи: для хлопчиків і для дівчаток. Наприклад, типова книга для підлітків хлопчиків 14-ти років повинна містити історії про якісь подвиги чи пригоди, а ще краще, якщо це детектив із несподіваними поворотами сюжету. Пізнавальні книжечки теж будуть у пошані.

А для дівчат підлітків підійдуть історії про дівчаток такого ж віку, що переживають у житті різні події, романтичні пригоди, які пізнають себе.

Книги для підлітків 15 років

Тут література повинна допомагати підліткам дорослішати, проходити етапи особистісного становлення і спрямовувати в правильний бік, щоб знайти відповіді на питання, що турбують. У цей час книги про життя підлітків стають джерелом інформації, у яких можна знайти однодумця, котрий іноді друга.

У них може розповідатись про підліткову самотність, підліткову кризу, адже з цими явищами насправді стикаються багато хлопців, але не завжди вони знають, як упоратися з емоціями та переживаннями. Добре, що є хороші автори, які на цю тему не бояться говорити, а найголовніше, що вони показують шляхи виходу.

Книги для підлітків 16 років

Не кожна історія має щасливий фінал. Зустрічаються у підлітковій літературі та сумні книги. Вони головні герої можуть зіштовхуватися з такими трагічними ситуаціями, що кожен дорослий із нею справиться. Наприклад, хлопець чи дівчина можуть захворіти на невиліковну хворобу, а на тлі цього розгортатиметься романтична історія.

Втім, книги для підлітків про кохання можуть обійтися і без смертельних випадків, але в них обов’язково буде якась драма, а взаємини закоханих героїв будуть бурхливими та емоційними.

Книги для підлітків 17 років

Хлопці та дівчата у 17 років уже почуваються дорослими, хоч це ще не зовсім так. І поряд із інтересом до любовних відносин починає яскравіше виявлятися і інтерес до власної особистості, хочеться краще пізнати себе, розібратися у власних бажаннях.

Тут на допомогу прийдуть книги психології для підлітків. Вони розкажуть про особливості дозрівання організму, у тому, як і чому змінюється настрій, що відбувається з тілом. А також про те, що таке людська психіка, як правильно будувати стосунки з людьми, як вибрати професію, а також багато чого іншого.

Книги для підлітків 18 років

Процес дорослішання практично завершений, а книги для підлітків, які варто прочитати в такому віці, можуть бути різними. Підійдуть практично всі жанри, головне, щоб історія викликала відгук у душі конкретного читача.

Крім художніх творів підлітки можуть вибирати книжки для саморозвитку, яких на сьогоднішній день написано безліч. Вони допоможуть розвинути комунікативні навички, навчать цікаво писати власні історії, надихнуть на творчість та дадуть багато корисної інформації та практичних рекомендацій.

Молодіжна література – ​​рупор сучасності

Є багато важливих тем, що порушуються в підлітковій літературі, але одна стала особливо актуальною в останні роки. Дедалі частіше описується підліткова жорстокість у літературі, показуючи складну проблему, що у суспільстві.

Буллінг та агресія в школі стали надто частими та явними, і про це неможливо мовчати. Такі тенденції нашого світу, тому й у літературних творах герої можуть зіштовхуватися з такими явищами, бути жертвами чи спостерігачами (а хтось – агресором).

На щастя, книги про підлітків не лише висвітлюють негативні сторони життя, але ще можуть вивчати з ними справлятися, знаходити вирішення проблем, показувати варіанти дій у тій чи іншій ситуації. Не можна сказати, що будь-який твір має стати інструкцією для життя, але деяку цінну інформацію часом можна почерпнути.

Тут ви можете завантажити книги для підлітків безкоштовно і без реєстрації у форматах fb2, txt, epub, rtf, як російські, так і зарубіжні. А особливо приємно читатиме онлайн книги для підлітків у новорічні свята або просто у вихідні, коли не потрібно нікуди поспішати і є можливість насолодитися процесом.

Книги для підлітків, які дарують спогади

Є чимало історій про те, що найкрутіші, найяскравіші, найтепліші спогади з дитинства чи юності пов’язані саме з книжками. Читання може затягувати, особливо, якщо твір написаний легкою, доступною, зрозумілою підлітку мовою, торкається тем і питань, які йому найбільш актуальні та цікаві.

І навіть якщо якийсь підлітковий роман спочатку був «не в пору», то, можливо, до нього можна буде повернутися пізніше, коли читач «дозріє». Хоча, як свідчить життя, сьогодні діти дорослішають і розвиваються швидше, тому можна і не дивуватися, що книжки, призначені для старшого віку, підлітки можуть читати раніше, і вони вже їм цілком зрозумілі.

Оскільки різниця між старшим поколінням та сьогоднішніми підлітками дуже помітна, є теми, на які дорослі все ще говорять мало (бо не звикли обговорювати це вголос), хоча вони актуальні в молодіжному суспільстві. І добре, що хоча б на книжкових сторінках хлопці та дівчата, які зіштовхнулися у своєму реальному житті з чимось складним та незрозумілим, можуть знайти важливу інформацію та зрозуміти ситуацію глибше. Адже для того література і існує, щоб людям дарувати позитивні емоції та в чомусь навіть допомагати.