Іван Франко

Іван Франко

  • Дата народження: 27.08.1856
  • Країна: Україна

Біографія Івана Франка

Іван Франко (1856 – 1916) – видатна постать в українській культурі, літературі і мистецтві. Був він одночасно письменником, публіцистом, поетом, вченим, перекладачем, політичним діячем, філософом і не тільки. Його вклад в історію рідної країни важко переоцінити.

Дитинство та юність Франка

Народився майбутній письменник 27 серпня 1856 року у Львівській області (село Нагуєвичі) в родині коваля. Його дядько, Павло Кульчицький, вчив племінника української мови, а до своїх восьми років Франко вільно володів польською та німецькою. Початкову і середню освіту отримав у школі Дрогобича.

Іван Франко в дитинстві

Під час навчання йому доводилось жити не з батьками, а у далекої родички. Її родина заробляла на життя столярною справою, тому вироби завжди були під рукою. Юний Іван міг навіть ночувати у щойно виготовлених скринях, ба навіть у трунах…

Гострий розум і яскраві здібності були помітні усім довкола, тому вчителі пророкували майбутньому автору численних віршів, написаних українською, видатне майбутнє. Після завершення гімназії Франко пішов вчитись на філософський факультет у Львівському університеті (1875).

У студентські роки читав різні книжки, цікавився філологією і класичною українською мовою. Також був активним учасником студентського «Академічного кружка», яке друкувало твори різних авторів.

Творча спадщина

Хронологія творчості Івана Яковича починається з першої його поетичної збірки «Балади й оповідання», яка була надрукована у 1876-му, а загалом повний список творів вміщує їх близько 5 тисяч. Сьогодні кожен, хто забажає, має можливість читати повністю кращі роботи автора, а справжні прихильники можуть зібрати повну колекцію книг (а це більше сотні томів).

Варто зазначити, що писав Франко не лише українською, а ще російською, болгарською німецькою та іншими мовами. Але опубліковано далеко не все, і добре, якщо хоча б половина з творчої спадщини потрапила на сторінки книг.

Читаючи електронні книги, можна знайти багато поетичних творів, серед яких і перероблені сюжети, взяті зі світової літератури. Серед найвидатніших поем Франка знаходиться «Мойсей», у якому основою служить сюжет з Біблії, а на ньому в алегоричній формі показана боротьба українців за свою незалежність. Поема вийшла у 1905 році.

Родинне життя Івана Франка

Багатьом з тих, хто буде читати онлайн книги Івана Франка, захочеться дізнатись щось про його особисте життя. І тут варто почати з того, що народився він у родині, де між подружжям була велика різниця у віці (Яків Франко був старший за дружину на 33 роки).

Іван Франко з дружиною Ольгою Хоружинською

В юності Франко пережив важкий період, коли за короткий час втратив найближчих людей: батько помер, коли Івану було 9, у його 15 померла люба бабуся, через рік після неї пішла мама, а згодом не стало двоюрідної сестри. Можливо, саме ці події викликали небажання у Франка зближатись у майбутньому з іншими людьми, а якщо душевний зв’язок і виникав, то він робив усе, щоб розірвати стосунки.

І все ж власну родину письменник створив. Йому було 30 років, коли він познайомився з Ольгою Хоружинською. Коли Франко зрозумів, що вона саме та, кого він вже давно шукав, то одразу зробив пропозицію, після чого закохані повінчались. У пари народилось четверо дітей – троє синів і донька.

У «любовній біографії» Франка були закоханості і в інших жінок. І хоч стосунки з ними не складались, їм він присвячував деякі свої вірші. А от із законною дружиною прожив до кінця своїх днів.

Фінал життя

Починаючи з 1900 року настали важкі часи у родині поета. Його дружина періодично лікувалась у клініці для душевнохворих, та і у нього самого почались розлади психіки у результаті прийому ліків від хвороби, яка спричинила параліч і деформацію його рук. Та навіть це не завадило письменнику до останніх днів працювати.

Іван Франко на національній валюті України - купюрі 20 гривень

Помер Франко 28 травня 1916 у віці 59 років. Він так і не встиг сповідатись, хоч і мав таке бажання, оскільки не знайшлось підходящого священика, якому б він відкрився. Похований у Львові.

На нашому сайті можна безкоштовно і без реєстрації скачати всі книги Івана Франка у форматах fb2 (фб2), txt (тхт), epub (епаб), rtf (ртф), а також слухати їх в аудіо форматі. За творами Франка знято чимало фільмів, декілька мультиків, окрім того, є й біографічні стрічки про нього самого.


Цікаві факти про Івана Франка розкриють вам життя та особистість цієї людини, а фото, зображення допоможуть ще ближче з нею познайомитись. А тому ви будете по-інакшому сприймати книжки.

У нас ви можете читати коротку біографію (коротко, скорочено) письменника Івана Франка українською мовою, но також є і повна біографія, автобіографія. Завдяки цьому ви зможете буквально намалювати в думці цілісний портрет творчої особистості, навіть не дивлячись на його фотографію.

У нас зібрані всі найвідоміші твори Івана Франка. Ви можете також слухати аудіокниги. В списку повного зібрання творів є як відомі праці, так і ті, про які ви, можливо, навіть не чули. А тому читати буде дуже цікаво.

У кожного автора є проза або поезія в особистій колекції. Збірка віршів або історій в різних жанрах - це то, чим жила людина, і то, що вона хотіла залишити після себе. Творчість Івана Франка саме така - з видатними творами, які варто прочитати.

Ви маєте змогу на нашому літературному портали читати онлайн або скачати повністю безкоштовно всі книги Івана Франка українською у форматах: txt (тхт), fb2 (фб2), rtf (ртф), epub (епаб), pdf (пдф).

Відгуки на письменника «Іван Франко»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *