Тарас Шевченко

Тарас Шевченко

  • Дата народження: 09.03.1814
  • Країна: Україна

Біографія Тараса Шевченко

Тарас Шевченко – це не просто поет, художник, письменник і класик української літератури, а одна з найвидатніших постатей за всю історію України. Його «Кобзар» знають у всьому світі, а самого Тараса Григоровича по праву називають Національним героєм.

Початок непростого шляху

9 березня 1814 року у родині простих селян-хліборобів сталась радісна подія – народився хлопчик, якого назвали Тарасиком. На той час подружжя Шевченко жило у селі Моринці (нині Черкаська область), але згодом переїхало у Кирилівку, де хлопчик і зростав.

Тарас Шевченко в молодості

Коли він став трохи старшим, батько брав його з собою у поїздки, коли возив зерно панів у великі міста. Ці мандрівки вразили юну душу, а спогади потім відобразились у творчості (наприклад, у «Наймичці»). Коли майбутньому автору видатних творів, написаних українською, було 9 років, у родині сталось горе – померла мати.

Оскільки тоді малолітніх дітей у батька на руках лишилось декілька, без жіночої допомоги було не обійтись. Чоловік одружився вдруге. Обраницею стала вдова з трьома дітьми, яка стала Тарасу мачухою. З нею ж він залишився, коли помер і тато. Добре, що до того часу Шевченко вже встиг почати вчитись. Він швидко освоїв грамоту, а ще з’ясувалось, що у нього справжній талант до малювання. Йому так хотілось опанувати це мистецтво, що хлопець шукав вчителя, мандруючи між селами.

Пан Енгельгардт

Якщо дивитись хронологію юнацького життя митця, то у 14-річному віці він став козачком пана Енгельгардта, тому скрізь їздив за ним, як і вся його інша прислуга. Так і опинився юний поет у місто Вільно, де отримав можливість повчитись у справжнього майстра Яна Рустема. Коли Енгельгардта перевели у Петербург, туди поїхав і Шевченко. Там почалось його навчання у майстра живопису Ширяєва.

Розписуючи театр разом зі своїм наставником, майбутній класик знайомиться з талановитими молодими митцями, серед яких Гребінка, Брюллов, Григорович. А навесні 1837 року відбувається визначна подія – Тарас отримує свободу, коли товариші, зібравши гроші, викупляють його з кріпацтва. Того ж року він починає відвідувати лекції у Академії мистецтв і жадібно поглинати нові знання.

Літературна творчість

Продовжуючи малювати свої кращі картини (які відзначались медалями), митець починає ще й активно писати вірші та поеми. Так, у 1837 з’являється «Причинна», а у 1838 – «Катерина». 1840 рік став видатним у творчій біографії Шевченка, бо тоді вийшов «Кобзар», який вміщав список з восьми поезій.

Український письменник Тарас Шевченко

Літературну творчість він продовжує поєднувати з художньою, малюючи портрети та ілюстрації до різних історій, оповідань, поем. Закінчивши навчання в Академії у 1845-му, поет отримує можливість повернутись в Україну. З того часу починаються мандрівки містами і селами, під час яких поет знайомиться з людьми, змальовує пам’ятки і пише вірші, які потім увійдуть у нові книжки.

У грудні 1845, важко хворіючи, Тарас Григорович написав свій «Заповіт». А коли його у 1847 відправили до каземату (через підозру в участі у Кирило-Мефодіївському товаристві), народилась збірка «У казематі».

Заслання та повернення додому

У травні 1847 поета було відправлено на заслання рядовим солдатом у Оренбурський корпус з суворою забороною малювати і писати. І хоч в Орській кріпості, де проходила «служба», був суворий нагляд, Шевченку все одно вдавалось робити малюнки і писати вірші. Він ховав книжку для записів за халявою чобота, тому вона й отримала назву «захалявна книжка».

У 1848 відправився в експедицію для вивчення Аральского моря, під час якої малював пейзажі і писав поезію. Сьогодні ми можемо читати онлайн книги Тараса Шевченка, бачити повністю його життєвий і творчий шлях, а сам він у роки своїх поневірянь, навіть уявити не міг, якою важливою історичною фігурою стане.

Через порушення царського наказу «кобзаря» повертають у заслання. Ще 7 років проходять у неволі, але за цей час створюється сотня нових малюнків і пишеться проза російською мовою. Свободу він отримує у 1857 разом з дозволом їхати у Петербург, а відвідати Україну вдається лише через два роки.

Останні дні життя

Стан здоров’я Шевченка погіршився ще у роки заслання, але творча наснага у ньому була невичерпною до останніх днів. Він продовжував малювати, спілкуватись з друзями, писати листи, встиг видати підручник для недільних шкіл.

Тарас Шевченко трудиться над своїми творами

Початок 1861 року був важким – самопочуття стрімко погіршувалось. Серце Тараса Григоровича зупинилось 10 березня. Спочатку його тіло поховали у Петербурзі, а потім перевезли на рідну Україну. На Чернечій горі (біля Канева) насипали високу могилу, яка згодом стала священним місцем не лише для українців.

Щоб ближче познайомитись з творчістю генія, пропонуємо скачати всі книги Тараса Шевченка у форматах fb2 (фб2), txt (тхт), epub (епаб), rtf (ртф) на нашому ресурсі безкоштовно і без реєстрації. Тут ви знайдете як електронні книги, так і аудіо версії, які можна слухати. Деякі твори митця стали основою для фільмів, а історія його життя – для біографічних стрічок.


Цікаві факти про Тараса Шевченко розкриють вам життя та особистість цієї людини, а фото, зображення допоможуть ще ближче з нею познайомитись. А тому ви будете по-інакшому сприймати книжки.

У нас ви можете читати коротку біографію (коротко, скорочено) письменника Тараса Шевченко українською мовою, но також є і повна біографія, автобіографія. Завдяки цьому ви зможете буквально намалювати в думці цілісний портрет творчої особистості, навіть не дивлячись на його фотографію.

У нас зібрані всі найвідоміші твори Тараса Шевченко. Ви можете також слухати аудіокниги. В списку повного зібрання творів є як відомі праці, так і ті, про які ви, можливо, навіть не чули. А тому читати буде дуже цікаво.

У кожного автора є проза або поезія в особистій колекції. Збірка віршів або історій в різних жанрах - це то, чим жила людина, і то, що вона хотіла залишити після себе. Творчість Тараса Шевченко саме така - з видатними творами, які варто прочитати.

Ви маєте змогу на нашому літературному портали читати онлайн або скачати повністю безкоштовно всі книги Тараса Шевченко українською у форматах: txt (тхт), fb2 (фб2), rtf (ртф), epub (епаб), pdf (пдф).

Відгуки на письменника «Тарас Шевченко»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *