Світе тихий, краю милий, Моя Україно, За що тебе сплюндровано, За що, мамо, гинеш? Чи ти рано до схід сонця Богу не молилась, Чи ти діточок непевних Звичаю не вчила? «Молилася, турбувалась, День і ніч не спала, Малих діток доглядала, Звичаю навчала. Виростали мої квіти, Мої добрі діти, Панувала і я колись На широкім світі, Панувала… Ой Богдане! Нерозумний сину! Подивись тепер на матір, На свою Вкраїну, Що, колишучи, співала Про свою недолю, Що, співаючи, ридала, Виглядала волю. Ой Богдане, Богданочку, Якби була знала, У колисці б задушила, Під серцем приспала. Степи мої запродані Жидові, німоті, Сини мої на чужині, На чужій роботі. /253/ Дніпро, брат мій, висихає, Мене покидає, І могили мої милі Москаль розриває… Нехай риє, розкопує, Не своє шукає, А тим часом перевертні Нехай підростають Та поможуть москалеві Господарювати, Та з матері полатану Сорочку знімати. Помагайте, недолюдки, Матір катувати».
Начетверо розкопана, Розрита могила. Чого вони там шукали? Що там схоронили Старі батьки? Ех, якби-то, Якби-то найшли те, що там схоронили, Не плакали б діти, мати не журилась.
Аналіз вірша «Розрита могила» Тараса Шевченко
Вірш «Розрита Могила» Тарас Шевченко написав у 1843 році, коли перебував у Березані. Для його творчості це був незвичний вірш, оскільки раніше поет так відверто ніколи не говорив про свої антиімперські погляди. Він активно виступив проти пригноблення українського народу царизмом і звернувся до чиновників і панів України, які довели її до такого життя, з претензією і обуренням.
Поштовхом до створення цього поетичного твору стали враження, отримані Тарасом Григоровичем під час відвідин розкопок кургану Котелевщини і мандрівки Україною. Шевченко побачив, що над символами історичної пам’яті українців здійснюється просто наруга, їх не цінують і не бережуть люди, що мають певну владу і повинні були б це робити. Поет відчув глибокий біль за свою землю і свій народ, який вже так довго живе під чужим гнітом.
Погляди та настрої Шевченка змінюються, бо він починає розуміти, що життя України, яка знаходиться під владою Московії і її представників, зовсім не таке, яким його хотіли бачити люди у минулому, що віддавали своє життя за свободу від будь-якого гніту.
Те героїчне козацтво, що кров свою проливало, явно не за це боролось. У вірші не до кінця розрита могила стала символом України, яку знищити намагались, але так і не змогли це зробити, бо душа народу продовжувала і продовжує жити.
Ми НЕ розповсюджуємо книгу (файли) безкоштовно для скачки, оскільки це порушує Авторське право. Наш сайт носить виключно інформативний характер, де читачі можуть ознайомитися цікавим описом книги від нашого сайту, з анотацією від видавництва, відгуками та цитатами з книжки. Для того щоб отримати книгу, ми пропонуємо пропонуємо вам список посилань інтернет-магазинів для того, щоб ви змогли купити, слухати читання книги (аудіокнигу в mp3 (мп3)), завантажити / скачати або читати онлайн повну версію книги «Розрита могила» Тараса Шевченко та насолоджуватися нею.
Як правило, на сайтах-партнерах ви зможете знайти такі формати книги «Розрита могила» Тараса Шевченко: fb2 (фб2), txt (тхт), rtf (ртф), epub (епаб), pdf (пдф) українською мовою, які підійдуть на такі пристрої як - електронна книга, телефон на Андроїд (android), айфон, ПК (комп'ютер), айпад.
Якщо ви є правовласником книги «Розрита могила» Тараса Шевченко і бажаєте, щоб ми видалили її з нашого книжкового сайту, будь ласка, напишіть нам на пошту abuse.knigi@gmail.com і ми в найкоротші терміни її видалимо.