І виріс я на чужині, І сивію в чужому краї: То одинокому мені Здається – кращого немає Нічого в бога, як Дніпро Та наша славная країна… Аж бачу, там тілько добро, Де нас нема. В лиху годину Якось недавно довелось Мені заїхать в Україну, У те найкращеє село… У те, де мати повивала Мене малого і вночі На свічку богу заробляла; Поклони тяжкії б’ючи, Пречистій ставила, молила, Щоб доля добрая любила Її дитину… Добре, мамо, Що ти зарані спать лягла, А то б ти бога прокляла За мій талан.
Аж страх погано У тім хорошому селі. Чорніше чорної землі Блукають люди, повсихали Сади зелені, погнили Біленькі хати, повалялись, Стави бур’яном поросли. Село неначе погоріло, Неначе люди подуріли, Німі на панщину ідуть І діточок своїх ведуть!..
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
І я, заплакавши, назад Поїхав знову на чужину.
І не в однім отім селі, А скрізь на славній Україні Людей у ярма запрягли Пани лукаві… Гинуть! Гинуть! У ярмах лицарські сини, А препоганії пани Жидам, братам своїм хорошим, Остатні продають штани…
Погано дуже, страх погано! В оцій пустині пропадать. А ще поганше на Украйні Дивитись, плакать – і мовчать!
А як не бачиш того лиха, То скрізь здається любо, тихо, І на Україні добро. Меж горами старий Дніпро, Неначе в молоці дитина,
Красується, любується На всю Україну. А понад ним зеленіють Широкії села, А у селах у веселих І люде веселі. Воно б, може, так і сталось, Якби не осталось Сліду панського в Украйні. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Аналіз вірша «І виріс я на чужині» Тараса Шевченко
Вірш «І виріс я на чужині» Тараса Шевченка звертається до теми, яка була однією з провідних в його творчості – тема селян. Кобзар розділяв долю селянства, адже сам колись був кріпаком і йому було важко сприймати те, що такий народ, як українці, з його талантами та силою мусив жити в неволі. В основі цього твору були поєднані дитячі спогади письменника та його подорож Україною, що переплелись та витворили трагічний пейзаж українського села.
Ліричний герой не може не захоплюватись тим, що край, в якому він виріс і жив, є таким мальовничим та красивим. Проте, як відомо, Шевченко довгий час був в засланні на території Середньої Азії, де не міг не відчувати смуток за рідним краєм.
Головними антагоністами для ліричного героя є пани, які знімають вершки з праці людей, але при цьому самі нічого не роблять. До речі, почавши читати вірш «І виріс я на чужині» Тараса Шевченка українською мовою, можна поглянути на те, як сам письменник сприймав своє заслання та долю рідних йому селян.
Кобзар дуже сильно грає на контрастах, адже на фоні вищезгаданої природи постають селяни, що є чорними від праці, немов та земля, на якій вони працюють. В обличчях цих людей не видно нічого, окрім смутку через таку несправедливу долю. Картина, змальована поетом, одночасно і пригнічує, і змушує задуматись над тим, через що пройшов кожен український селянин в той час.
Коли хочеться читати завжди і будь-де, можна завантажити книги на нашому сайті. У нас є різні книги, як поеми, романи, вірші, детективи, фентезі. А щоб більше дізнатись про історію, можна ознайомитись з анотацією, стислим переказом, а також відгуками вже прочитавших її людей.
Можна завантажити книгу, або слухати аудіо книгу / аудіокнигу (mp3). Щоб скачати книгу «І виріс я на чужині» Тараса Шевченко українською мовою повністю безкоштовно, без
реєстрації та смс на електронну книгу, на телефон з ОС Андроїд (android),
айфон, ПК (комп’ютер), айпад, треба вибрати один з форматів: fb2 (фб2), txt (тхт), rtf (ртф), epub (епаб).
В кожний літературний твір автор вкладає ідею, талант та власний стиль. А тому у нас ви знайдете під кожною книгою найцікавіші цитати, рецензії, короткий зміст. Все це допоможе вам обирати таку літературу, від якої ви отримаєте максимальне задоволення і користь.
Відгуки на вірш «І виріс я на чужині» Тараса Шевченко
Залишити відповідь