Життя людей не стоїть на місці, і кожне нове століття приносить свої зміни. Змінюються погляди людей, громадський порядок, відбуваються події, які впливають весь світ. Ось і світова література 20 століття стала дзеркалом життя людей різних країнах.
Свідомість письменників, що у цей часовий період, формувалося під впливом численних катастроф, нещасть, бунтів і військових сутичок. Новий світогляд суттєво відрізнявся від поглядів, що переважали у столітті попередньому.
Головні зміни почалися під час Першої світової (1914). Найкращі книги 20 століття написані в абсолютно нових напрямках, що з’явилися в результаті стрімкого розвитку суспільства, численних наукових відкриттів та розширення світогляду людей.
У творах початку 20 століття ще можна бачити реалізм, що з’явився в 19 столітті, але на зміну йому швидко приходять натуралізм (коли явища та предмети описуються максимально точно), а пізніше – модернізм та постмодернізм.
Першої половини 20 століття характерним став пошук нового стилю. Літературні форми вже починали змінюватися, а нові автори шукали своє «обличчя». Культура стає універсальною під впливами процесів глобалізації, що охоплюють усі сфери життя.
І німецька, і американська, і французька, і англійська література 20 століття ділилися на великі групи: в одній реальності зображувалася достовірно і точно, а в другій вигадувалося щось таке, чого в реальному світі бути просто не може. А модерністські пошуки нового призвели до появи символізму та експресіонізму.
З’явився і зовсім новий, незвичайний стиль, який отримав назву “потік свідомості”. Його особливість у безладному і не обмеженому рамками логіки вираженні почуттів та переживань героя. Цей прийом використав у творчості ірландський письменник Джеймс Джойс. Без його витворів зарубіжна література 20 століття була б зовсім іншою.
Саме таке позначення отримали молоді люди, які пішли на фронт у молодому віці. Письменники було неможливо обминути найстрашніші і найтрагічніші періоди історії, створюваної з їхньої очах.
Художня література 20 століття, присвячена воєнному часу, розповідає про події Першої світової, а також солдатів, яким вдалося повернутися з фронту живими, але пристосуватися до мирного життя вони вже не змогли. Творчість Ремарка присвячена цій тематиці, і якщо згадувати книги 20 століття, які варто прочитати, його романи точно увійдуть до цього списку творів.
На зміну модернізму в середині століття прийшов постмодернізм, що народився під впливом чергових воєн, ядерного бомбардування Хіросіми, фашизму, боротьби американців за громадянські права. Навіть поява перших комп’ютерів вплинула творчість письменників та інших діячів культури.
Постмодерний жанр передбачає не пошук сенсу в хаосі, а визнання його відсутності і примирення з цим фактом.
При зміні століть у Росії відбулися зміни й у держави, що відбилися на існуванні людей. Хоч багато в чому можна було спостерігати відмінності у поглядах, але загальне відчуття, що наближається нова епоха, було. І в літературі теж багато що змінювалося: художні орієнтири, використовувані письменниками літературні прийоми… Але найбільше прославився цей період розвитком російської поезії.
Як і у світовій літературі, на початку епохи тут переважав реалізм, але потім почали з’являтися інші напрямки. Російська класична література 20 століття показує приклади символізму, акмеїзму, імажинізму, футуризму та інших течій, що зародилися у процесі роботи літераторів.
З’являлася і дитяча література, оскільки саме дитинство стало однією з головних тем, які порушуються у творах різних авторів того часу. Письменники шукали оновлену модель дитячої літератури, і старання їх зрештою дали результати – художньому оформленню книжок для дітей стали приділяти значно більше уваги, роблячи їх привабливішими та цікавішими для маленьких читачів.
Сьогодні ми можемо читати онлайн літературу 20 століття, як дитячу, так і дорослу, у будь-який зручний час. А якщо натиснути «кнопочку» скачати література 20 століття безкоштовно і без реєстрації у форматах fb2, txt, epub, rtf, то можна отримати цікаві твори прямо до себе на комп’ютер або інший пристрій. Технології, що з’явилися в 20 столітті і розвиваються в 21, роблять наше життя простішим і навіть дозволяють створювати власну віртуальну бібліотеку «в кишені».