Вгорни небо твоє, Зевсе, Імлою хмар, Вчини, як отой хлопчак, Що толочить будяки, Влучай в дуби й верхів’я гір,— Тільки мою землю Мені залиши І мою хатину, будовану не тобою, І вогнище моє Із розжареним приском, Якому ти заздриш.
Не знаю нікого біднішого Під сонцем, ніж ви, богове! Нещедро ви живлите Данням офір І дихом молитов Вашу величність. Ви б геть змарчіли, якби Не жебраки і діти, Дурники, повні надії.
Коли я був малий, тоді, Не знаючи, що, де і як, Звертав свої заблудлі очі До сонця, чи нема там вгорі Вуха, що скарги мої почуло б, Серця, що так, як моє, Пригноблених би пожаліло. Хто допоміг Гордість титанів мені здолать? Хто від смерті мене врятував, Від долі раба? Чи не ти само це звершило, Серце, в паланні святім? Чи не палало, юне й добре, ти, Марно дякуючи за рятунок Тому, хто спить у високості?
Тебе шанувати? Чому? Може, зм’якшив ти колись Болі знедоленим? Може, притишив колись Сльози настрашених? Чи не всемогутній Час Мужа із мене викував? Чи не одвічна судьба Владує і мною, й тобою? Либонь, ти гадаєш, Що зненавидіти життя я мушу, Втекти десь в пустелю, Бо не всі вже Пуп’янки мрій достигли?
Ну, тут я сиджу і формую Людей на свій образ — Поріддя, що подібне до мене, Щоб мучитися, щоб ридати, Щоб втішатися, щоб радіти,— І зневажати тебе, Як я!
Аналіз вірша «Прометей» Йоганна Вольфганга фон Гете
Вірш «Прометей» Йоганн Вольфганг Гете написав у період з 1772 по 1774 роки, але офіційно поему було опубліковано тільки у 1789 році. Щоправда, читачі могли прочитати цей твір і раніше, оскільки його публікували ще у 1785 році, але без дозволу автора. Гете планував, що напише велику драму, але так і не встиг дописати цю поему, тож вона так і залишилась у тому вигляді, у якому була створена на початку.
Натхненням для поета став твір Есхіла «Прометей закутий», але його герой отримав дещо інші характеристики. У Гете Прометей – це бунтар, який активно виступає проти будь-якого пригноблення. Цей вірш є одою-монологом героя, який став для автора цікавим і цінним не через його страждання, а через те, що він ніс людям.
Центральний персонаж твору не бажає спілкуватись з небожителями, тому відхиляє будь-які спроби закликати його до діалогу з ними. І не має значення, хто до нього звертається з такими пропозиціями – сам Зевс, брат, син чи слуга. Коли Зевс пропонує герою стати його намісником на землі, щоб правити людьми, герой категорично відмовляється.
Він не хоче над ними панувати і керувати їх волею, а прагне бути для них мудрим учителем. І якщо вже Прометей власними руками когось і створює, то вони мають бути схожими на нього – такими ж непокірними, свободолюбивими і самостійними, щоб не боятись життєвих труднощів і навіть власної смерті, бо в загальному житті вона все одно не зупиняє…
Вірш Йоганна Вольфганга Гете “Прометей” написаний у 1785 році.
Ми НЕ розповсюджуємо книгу (файли) безкоштовно для скачки, оскільки це порушує Авторське право. Наш сайт носить виключно інформативний характер, де читачі можуть ознайомитися цікавим описом книги від нашого сайту, з анотацією від видавництва, відгуками та цитатами з книжки. Для того щоб отримати книгу, ми пропонуємо пропонуємо вам список посилань інтернет-магазинів для того, щоб ви змогли купити, слухати читання книги (аудіокнигу в mp3 (мп3)), завантажити / скачати або читати онлайн повну версію книги «Прометей» Йоганна Вольфганга фон Гете та насолоджуватися нею.
Як правило, на сайтах-партнерах ви зможете знайти такі формати книги «Прометей» Йоганна Вольфганга фон Гете: fb2 (фб2), txt (тхт), rtf (ртф), epub (епаб), pdf (пдф) українською мовою, які підійдуть на такі пристрої як - електронна книга, телефон на Андроїд (android), айфон, ПК (комп'ютер), айпад.
Якщо ви є правовласником книги «Прометей» Йоганна Вольфганга фон Гете і бажаєте, щоб ми видалили її з нашого книжкового сайту, будь ласка, напишіть нам на пошту abuse.knigi@gmail.com і ми в найкоротші терміни її видалимо.
Відгуки на вірш «Прометей» Йоганна Вольфганга фон Гете