Вірш «Думка (Тече вода в синє море)» Тараса Шевченко
Тече вода в синє море, Та не витікає; Шука козак свою долю, А долі немає. Пішов козак світ за очі; Грає синє море, Грає серце козацькеє, А думка говорить: “Куди ти йдеш, не спитавшись? На кого покинув Батька, неньку старенькую, Молоду дівчину? На чужині не ті люде, — Тяжко з ними жити! Ні з ким буде поплакати, Ні поговорити”. Сидить козак на тім боці, — Грає синє море. Думав, доля зустрінеться, — Спіткалося горе. А журавлі летять собі Додому ключами. Плаче козак — шляхи биті Заросли тернами.
(1838, С.-Петербург)
Аналіз вірша «Думка (Тече вода в синє море)» Тараса Шевченко
Вірш «Думка» Тараса Шевченка намагається осмислити тугу, як почуття, що тяжіє душу людини. Доля письменника була складною: йому доводилось багато часу проводити за межами своєї Батьківщини, тому одним з провідних мотивів його творчості була ностальгія за рідним краєм. Продемонстрований в цьому творі образ козака відсилає до самого Кобзаря, який тужіє за своєю домівкою, будучи на чужині. Автор доводить, що не може бути для людини нічого більш цінного, ніж місце, де ти народився, виріс та став тим, ким тебе знають всі інші. До того місця тягнеться душа, адже саме там знаходяться найближчі в світі люди, природа та батьківська домівка.
Сюжет твору відбувається в думках головного героя, що пішов шукати свою долю. Промандрувавши багато часу, він починає усвідомлювати, що для нього дійсно було цінним, а що марною тратою часу. Він звертається до батька, дівчини та матері, яких залишив у себе за спиною, та за якими продовжує сумувати, як би далеко він від них не був.
Козак відчуває себе самотнім серед чужих людей, що не розуміють його та його душевне занепокоєння. Цими мотивами Шевченко намагається донести просту, але від того не менш важливу думку, що кожна людина має рідне місце, звідки не варто йти, адже розлука – це річ, що лиш змушує тебе відчувати ще більшу тугу.
Серед художніх засобів найбільш виразними є епітети та метафори, якими передаються душевні турботи головного героя. Риторичні запитання герой адресує собі та водночас всім, хто читає цей твір. Вони наштовхують на різні думки, проте саме завдяки ним можна зрозуміти всю сутність глибинних переживань козака, що не має рідного місця в цьому світі. Найбільш символічним в цьому контексті є образ журавлів, що завжди повертаються додому. Цьому, на думку Шевченка, мусить навчитись і людина.
Ми НЕ розповсюджуємо книгу (файли) безкоштовно для скачки, оскільки це порушує Авторське право. Наш сайт носить виключно інформативний характер, де читачі можуть ознайомитися цікавим описом книги від нашого сайту, з анотацією від видавництва, відгуками та цитатами з книжки. Для того щоб отримати книгу, ми пропонуємо пропонуємо вам список посилань інтернет-магазинів для того, щоб ви змогли купити, слухати читання книги (аудіокнигу в mp3 (мп3)), завантажити / скачати або читати онлайн повну версію книги «Думка (Тече вода в синє море)» Тараса Шевченко та насолоджуватися нею.
Як правило, на сайтах-партнерах ви зможете знайти такі формати книги «Думка (Тече вода в синє море)» Тараса Шевченко: fb2 (фб2), txt (тхт), rtf (ртф), epub (епаб), pdf (пдф) українською мовою, які підійдуть на такі пристрої як - електронна книга, телефон на Андроїд (android), айфон, ПК (комп'ютер), айпад.
Якщо ви є правовласником книги «Думка (Тече вода в синє море)» Тараса Шевченко і бажаєте, щоб ми видалили її з нашого книжкового сайту, будь ласка, напишіть нам на пошту abuse.knigi@gmail.com і ми в найкоротші терміни її видалимо.
Відгуки на вірш «Думка (Тече вода в синє море)» Тараса Шевченко