Вірш «Як добре те, що смерті не боюсь я» Василя Стуса
Як добре те, що смерті не боюсь я і не питаю, чи тяжкий мій хрест. Що вам, богове, низько не клонюся в передчутті недовідомих верств. Що жив-любив і не набрався скверни, ненависті, прокльону, каяття. Народе мій, до тебе я ще верну, і в смерті обернуся до життя своїм стражденним і незлим обличчям, як син, тобі доземно поклонюсь і чесно гляну в чесні твої вічі, і чесними сльозами обіллюсь. Так хочеться пожити хоч годинку, коли моя розів’ється біда. Хай прийдуть в гості Леся Українка, Франко, Шевченко і Сковорода. Та вже! Мовчи! Заблуканий у пущі, уже не ремствуй, позирай у глиб, у суще, що розпукнеться в грядуще і ружею заквітне коло шиб.
Аналіз вірша «Як добре те, що смерті не боюсь я» Василя Стуса
Вірш «Як добре те, що смерті не боюсь я» Василь Стус писав у проміжку між 1971-1974 роками, а надрукували його вперше у 1986 у збірці «Палімпсести». Ліричним героєм твору є людина з патріотичною позицією, яка вимушено знаходиться далеко від рідної країни і сумує за нею. Перші рядки вірша звучать так, ніби герой каже своє останнє слово перед якимись суддями. Але говорить він не для того, щоб виправдатись перед кимось чи покаятись, а щоб просто розповісти про себе і свою позицію.
Через дане поетичне творіння автор ділиться своїми найглибшими переживаннями та почуттями. Для нього це ніби медитація у такій відверто-філософській формі. Автор, як і його герой, розуміє, що обрав непростий шлях, але він готовий йти на свою Голгофу, як це колись робив Ісус, несучи свій хрест і не нарікаючи при цьому на долю. Ще одна причина, чому Стус використовую саме образ Христа, у тому, що це підтверджує правильність і справедливість тієї справи, за яку герой твору боровся. Отже, він все робив вірно, хай як би це не було важко.
Смерть – це мотив екзистенційний, але він поєднується з патріотичним, бо згадуються у віршованих рядках імена українських митців, які залишили по собі великий спадок, збагативши тим самим культуру рідної країни. Ці люди вже давно померли, але їх душі продовжують жити у творах і на вустах тих, хто про них згадує. Для Стуса смерть не є чимось страшним, бо він знає, що на ній все не закінчується, а людська душа просто змінює форму існування – переходить у світ духовний, де продовжує жити вічно.
Поет у вірші ніби підбиває підсумки, дивлячись на вже пройдений шлях. Йому немає чого соромитись, нема про що шкодувати, бо все він робив по совісті, був порядною людиною, тому правда на його боці. У творах і у вчинках – у всьому завжди виражалась його любов до України, де б він не жив.
Епітети, порівняння, метафори, інверсія – це лише частина художніх засобів, які можна побачити у творі. Вірш не надто великий за об’ємом, але глибокий за змістом та наповненням.
Тут ви можете слухати читання онлайн вірш “Як добре те, що смерті не боюсь я” Василя Стус українською мовою абсолютно безкоштовно.
Вірш «Як добре те, що смерті не боюсь я» Василя Стуса був написаний у першій половині 1970-х років. Він увійшов до збірки «Палімпсести», яка надрукована була у 1986 році.
Тут ви можете слухати читання онлайн вірш “Як добре те, що смерті не боюсь я” Василя Стус українською мовою абсолютно безкоштовно.
Ми НЕ розповсюджуємо книгу (файли) безкоштовно для скачки, оскільки це порушує Авторське право. Наш сайт носить виключно інформативний характер, де читачі можуть ознайомитися цікавим описом книги від нашого сайту, з анотацією від видавництва, відгуками та цитатами з книжки. Для того щоб отримати книгу, ми пропонуємо пропонуємо вам список посилань інтернет-магазинів для того, щоб ви змогли купити, слухати читання книги (аудіокнигу в mp3 (мп3)), завантажити / скачати або читати онлайн повну версію книги «Як добре те, що смерті не боюсь я» Василя Стуса та насолоджуватися нею.
Як правило, на сайтах-партнерах ви зможете знайти такі формати книги «Як добре те, що смерті не боюсь я» Василя Стуса: fb2 (фб2), txt (тхт), rtf (ртф), epub (епаб), pdf (пдф) українською мовою, які підійдуть на такі пристрої як - електронна книга, телефон на Андроїд (android), айфон, ПК (комп'ютер), айпад.
Якщо ви є правовласником книги «Як добре те, що смерті не боюсь я» Василя Стуса і бажаєте, щоб ми видалили її з нашого книжкового сайту, будь ласка, напишіть нам на пошту abuse.knigi@gmail.com і ми в найкоротші терміни її видалимо.
Відгуки на вірш «Як добре те, що смерті не боюсь я» Василя Стуса